Ładowanie Wydarzenia

Stokrotki – film fabularny

4 sierpnia godz: 19:00 - 20:30 Dom Ludowy 15zł
1032212
DD
days
HH
hours
MM
min
SS
sec

Terminy: 4 sierpnia / godzina 19:00 

Miejsce: Dom Ludowy

Bilety: 15 zł

Stokrotki/Sedmikrásky – film fabularny, 74′

reż. Věra Chytilová, prod. Czechosłowacja, 1966 r.

Najgłośniejsze dzieło zmarłej na początku tego roku Věry Chytilovej, jedno z najwybitniejszych osiągnięć Czechosłowackiej Nowej Fali, a jednocześnie głośny manifest reżyserki na temat błędnego koła pseudowartości i pseudo związków. To dzieło odważne, prowokacyjne, anarchistyczne i eksperymentalne w każdym aspekcie, zarówno formalnym, jak i fabularnym.

Dwie młode kobiety, Maria I i Maria II, zdecydowały, że będą zepsute, ponieważ świat wokół nich jest właśnie taki. Dlatego też zaczynają poszukiwać w życiu jakiejkolwiek rozrywki. Dziewczęta z ogromnym wdziękiem i ogładą prowokują, uwodzą i porzucają, niszczą, depczą, obżerają się i upijają. Zwariowany montaż łączący szaleństwa protagonistek z mechanicznymi ujęciami kół zębatych oraz wybuchów podkreślony jest dodatkowo kolorystyką kadrów, która zmienia się jak w kalejdoskopie – od jaskrawych kontrastów bieli i czerni po wielobarwne wybuchy zieleni, czerwieni i żółci. Film wywołał konsternację i niezadowoleni komunistycznej władzy, zaskoczył publiczność, ale również krytykę.

Věra Chytilová urodziła się w 1929 roku w Czechosłowacji. Rozpoczęła studia na filozofii i architekturze, ale ich nie ukończyła. Potem pracowała m.in. jako modelka i klapserka, aż wreszcie udało jej się dostać na Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Razem z m.in. Jiřím Menzlem i Milošem Formanem reprezentowała czechosłowacką Nową Falę. Mówiła o sobie, że jest przegrzanym kotłem na granicy wybuchu i potworem pod kontrolą. Zmarła w 2014 roku.

 

Dom Ludowy, 4 sierpnia, godz. 19:00

Szczegóły

Data:
4 sierpnia
Czas:
19:00 - 20:30
Koszt:
15zł
Wydarzenie Category:

Miejsce

Dom Ludowy
ul. Piłsudskiego 11
Supraśl, Podlaskie Polska
+ Google Map

Organizator

Stowarzyszenie Dalapenia
Phone:
725290907
Email:
kontakt@dalapenia.pl
Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?
Registration is disabled.

Want to Login?

Forgot Password?